Radca prawny a adwokat. Czym się różnią i kogo wybrać?
Zawiłe przepisy prawne mogą przytłoczyć każdego, kto na co dzień nie ma styczności z tą dziedziną. W przypadku pojawienia się nagłych problemów związanych z prawem najbardziej słuszną decyzją będzie zwrócenie się do doświadczonego prawnika. Radca prawny czy adwokat? Jak dokonać odpowiedniego wyboru i do kogo zgłosić się po pomoc?
Kim jest adwokat?
Studia prawnicze, aplikacja adwokacka, zdanie egzaminu zawodowego — zawód adwokata wymaga gruntownego przygotowania, które stanowi solidny fundament pod skuteczną obronę interesów swoich klientów. Chcąc dokładnie poznać definicję zawodu adwokata, warto przytoczyć fragment ustawy z dnia 26 maja 1982, Prawo o adwokaturze, a dokładnie Art. 4 ust.1:
”Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami”.
Adwokat jako wysoko wykwalifikowany specjalista udzieli wsparcia m.in w sprawach konfliktowych, gdzie wymagana jest umiejętność precyzyjnego interpretowania przepisów prawa oraz reprezentacja klienta przed organami państwowymi.
Czym zajmuje się radca prawny?
Przyglądając się definicji zawodu radcy prawnego, można zauważyć, że ma wiele wspólnego z zawodem adwokata. Zgodnie z zapisem Art. 6 ust. 1 z ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych:
„Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy.”
Zakres działań radców prawnych jest równie szeroki jak w przypadku zawodu adwokata, dzięki zwiększaniu zakresu ich uprawnień na przestrzeni lat. Radcy prawni oferują swoje wsparcie przedsiębiorstwom, instytucjom oraz klientom indywidualnym zapewniając kompleksowe wsparcie dopasowane do ich potrzeb.
Radca prawny a adwokat — kogo wybrać?
Powyżej wskazane zawody prawnicze regulowane są dwoma różnymi aktami prawnymi i różnie je głównie inny sposób zatrudnienia przedstawicieli tych profesji. Na tym można zakończyć wymienianie różnic. Skoro adwokaci i radcy prawni działają w podobnym zakresie, jak wybrać odpowiednie wsparcie prawne dla własnej sprawy? Kryterium może być charakter sprawy i własne oczekiwania np. związane z kosztami czy jakością komunikacji.
Przyjęło się, że radca prawny udzieli wsparcia z zakresu prawa gospodarczego, handlowego, korporacyjnego, w sprawach cywilnych, rodzinnych bądź w zakresie prawa pracy. Adwokat natomiast lepiej sprawdzi się w sprawach karnych lub wysoce złożonych sprawach cywilnych czy gospodarczych. Jednak to założenia mające swoje źródło w procesie kształtowania się tych dwóch zawodów. Obecnie ważne jest przede wszystkim doświadczenie i to, w której dziedzinie prawa specjalizuje się konkretny radca prawny czy adwokat.
Ostateczny wybór między radcą prawnym a adwokatem należy do samego klienta. Jeśli masz wątpliwości, zachęcamy do skontaktowania się z naszą kancelarią prawną, gdzie uzyskasz pomoc najlepszych prawników.